Jak Live-Streamować na Twitch’u

October 20, 2017 Category: , , , Leave your thoughts

Usługi live streamingu nigdy nie były tak popularne jak dziś. Chęć dzielenia się swoją rozgrywką z innymi sprawiła, że Twitch stał się niezwykle popularną platformą. Teraz, Twoje ulubione gry nie są rozrywką tylko dla Ciebie, ale też dla setek lub tysięcy innych osób na świecie. Zasadniczo, aby rozpocząć nadawanie do Twitch’a, musisz mieć swoje konto i oprogramowanie komputerowe takie jak Mirillis Action! umożliwiające łatwe nagrywanie i streamowanie bezpośrednio do Twitch.tv.

Transmisja nie jest już wyłączną domeną studiów filmowych. W dzisiejszych czasach można nawet budować własną, oddaną publiczność i stać się rozpoznawalną osobą wśród innych supergwiazd. W przeciwieństwie do tego, czego można się spodziewać, streamowanie do Twitcha nie jest takie trudne, a ten przewodnik pomoże Ci przejść przez cały proces konfiguracji krok po kroku.

Wielu ludzi pyta jak zacząć, jak zostać streamerem itp.

Cóż… nie będziesz wiedział, dopóki nie spróbujesz. Proste.

 

Nie znajdziesz książki na ten temat, a informacje w internecie są zwykle rozproszone i często nieaktualne. W tym przewodniku postaramy się połączyć najważniejsze rzeczy…

Zatem do dzieła.

Konto Twitch

Na początku twojej przygody z Twitchem musisz utworzyć bezpłatne konto. Odwiedź Twitch.tv i załóż konto. Rejestracja jest szybka i prosta, wystarczy tylko podać nazwę użytkownika, hasło i wprowadzić datę urodzenia. Konfiguracja kanału nie powinna sprawiać kłopotów.

Co dalej?

Teraz musisz zainstalować program który pozwoli Ci udostępnić obraz z Twojego komputera na Twitch’a. W Internecie można znaleźć wiele programów do livestreamingu, które różnią się ceną, poziomem optymalizacji, liczbą wbudowanych narzędzi itd. Mirillis Action! jest przyjaznym użytkownikowi i pełnym funkcji oprogramowaniem, które spełni Twoje oczekiwania i sprawi, że twoje streamy będą wyglądać profesjonalnie. Pobierz i streamuj teraz z Action! – Prosty kreator instalacji pomoże Ci w prosty i szybki sposób w instalacji.

Mirillis Action! – opcje streamowania

Oprogramowanie umożliwia streamowanie filmów na dwa sposoby: albo bezpośrednio zalogować się do aplikacji albo manualnie wpisać klucz strumienia. Omówimy krótko obie metody przesyłania strumieniowego.

Opcja z logowaniem jest wygodniejsza, ponieważ nie musisz szukać klucza strumienia (Stream key) Aby umożliwić transmisje gry na Twitcha, przejdź na zakładkę LIVE streaming i wybierz Enable Action! LIVE STREAMING. Następnie wybierz Twitch.tv z menu rozwijanego “Streaming services”. Kliknij przycisk Login with Twitch, aby wyświetlić nowe okno logowania.

Jeśli wystąpią problemy i nie można zalogować się do Twitch, zawsze możesz użyć drugiej opcji za pomocą przycisku strumieniowego. Aby korzystać z tej opcji, pamiętaj, aby wybrać opcję Niestandardowy z listy usług strumieniowych.

Teraz musisz podać adres serwera serwera RTMP i klucz strumieniowy. Aby uzyskać najlepszą wydajność, wybierz serwer RTMP, który znajduje się w pobliżu Twojej lokalizacji. Przejdź do https://bashtech.net/twitch/ingest.php a następnie skopiuj i wklej wybrany adres RTMP do pola Server / URL.

Następnie, odwiedź Twitch.tv i zaloguj się na swoje konto. Przejdź do prawego górnego rogu, aby wyświetlić listę menu i wybierz opcję “Dashboard”. Przejdź do lewej części ekranu i wybierz kartę Settings. Następnie kliknij przycisk Stream Key. Kliknij przycisk Pokaż klucz, aby wyświetlić klucz strumieniowy. Skopiuj i wklej klucz strumieniowania do Action!

Pamiętaj by nie udostępniać swojego klucza innym osobom, bo mogę one być wtedy w stanie udostępniać swój komputer na Twoim streamie.

Teraz wiesz, jak rozpocząć transmisje LIVE na Twitch.tv, ale zanim zaczniesz nadawać, radzimy optymalizować i skonfigurować Twój stream. Jest wiele rzeczy, które trzeba będzie omówić, jednakże w tym artykule skupimy się na kilku podstawowych aspektach. Przewodnik dotyczący sprzętu i najlepszej konfiguracji zestawu strumieniowego będą omawiane szczegółowo w następnym poświęconym artykule.

Mirillis Action! – konfiguracja streamu

Z początku ważne jest, aby dostosować ustawienia przesyłania strumieniowego do szybkości przesyłania połączeń internetowych. Otwórz zakładkę LIVE streaming. Ustaw rozdzielczość filmu, FPS’y i wartość bitrate’ów. W przypadku problemów należy zmniejszyć rozmiar wideo i/lub ilość klatek/bitrate i spróbować ponownie.

Należy pamiętać, że przesyłanie strumieniowe w jakości HD jest zalecane dla komputerów z oprogramowaniem Intel Quick Sync Video, akceleracją AMD APP lub NVENC dla kodowania wideo.

Połączenie z internetem może być jedną z największych przeszkód podczas transmisji strumieniowej. Wysyłamy znaczną ilość danych, dlatego potrzebujemy szybkiego połączenia internetowego. Większość z nas nie sprawdza szybkości przesyłania podczas podpisywania umowy z dostawcą usług internetowych. Zdarza się tak, że proporcja między szybkością pobierania a szybkością wysyłania danych wynosi 10:1 Zasadniczo oznacza to, że jeśli Twoja szybkość pobierania wynosi 50 MB/s, szybkość przesyłania wynosi tylko 5 Mb/s. Aby podzielić się najlepszą jakością filmu, Twitch.tv zaleca 4 Mb/s jako szybkość przesyłania. Jeśli Twoja przepustowość jest zbyt niska, (Twoje połączenie zapewnia 1 MB szybkości przesyłania danych), to możesz być niemal pewien, że zamiast gładkiej jakości wideo odbiorcy otrzymają oni “piękny” pokaz slajdów. Ogólnie rzecz biorąc, minimalna szybkość przesyłania klasycznych gier 3D szacuje się na około 2 Mb, jednak jeśli chodzi o dynamiczne strzelanki 2 Mb może wydawać się niewystarczające. Niektórzy dostawcy usług internetowych oferują symetryczne połączenie z Internetem, co oznacza, że szybkość pobierania i przesyłania jest zbliżona. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest szybkość Twojego połączenia, odwiedź stronę: http://beta.speedtest.net

Aparat i mikrofon

Jeśli chcesz dodać coś od siebie w swoich streamach, powinieneś dodać kamerkę do swoich nagrań. Przejdź do ustawień i kliknij ikonę kamery internetowej. Ustaw rozmiar i pozycję kamery internetowej. Jeśli chcesz zastosować efekt GreenScreen, aby nie wyświetlać tła pokoju lub biura, Użyj opcji Chroma key. Aby efekt ten działał poprawnie, nie zapomnij umieścić kurtyny o jednolitym kolorze za plecami.

Następnie przejdź do zakładki nagrywania wideo i włącz opcję Webcam.

Nagrywanie możliwe jest na 3 sposoby: Nieprzerwane, na guzik (zacznij/przerwij nagrywanie gdy wciśniesz przycisk F4 na klawiaturze), lub możesz też nagrywać kamere tylko kiedy przycisk F4 jest aktualnie wciśnięty. Uzytkownicy laptopów powinni pamiętać również o tym by dodatkowo wcisnąć klawisz funkcyjny (Fn)

Jeśli chcesz dodać komentarze głosowe, potrzebna będzie konfiguracja mikrofonu, odbywająca się w podobny sposób jak konfiguracja kamerki.

Jak dodać logo do moich streamów

Aby Twoje streamy były jeszcze bardziej profesjonalne, dodaj własny znak wodny. Aby zastosować własne logo, przejdź do ustawień i kliknij kartę Overlay graphics settings. Wybierz opcję Use overlay graphics i prześlij swój znak wodny. Następnie wybierz pozycję obrazu nakładki i wykonaj.

Nie zapomnij:

Komputer z którego korzystasz, ma bezpośredni wpływ na Twoje streamy. Należy wspomnieć, że komputer lub laptop do gier muszą spełniać wymagania gier, które próbujesz odtworzyć. Jego specyfikacja musi wystarczyć nie tylko do rozpoczęcia gry, ale także do zapewnienia jej sprawnego działania, przetwarzania i przechowywania obrazu wideo.

Teraz widzisz, że transmisja nie jest tak trudna. Wraz z podstawową wiedzą, którą można poddać użytkowi i w końcu przeprowadzić dobry stream Istnieje jednak jeszcze tyle rzeczy wartych odkrycia w tej dziedzinie. W końcu przecież streamujemy dla dobrej zabawy! Bo przecież grasz w swoje ulubione gry, czyż nie?

 

Author: Mirillis Team

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *