Kompletna lista gatunków gier

October 18, 2017 Category: , , Leave your thoughts

WPROWADZENIE

Światem gier można by nazwać zupełnie odrębny wszechświat.

Ilość gier wideo jest tak rozległa, że praktycznie nie da się ich wszystkich zliczyć. Jeśli ktoś jest nawet odrobinę zainteresowany grami, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz świetnej grafiki, opowieści, walki, poczucia wolności, trudności, dreszczyku emocji, strachu, śmiechu, w grach to wszystko można znaleźć! Sklasyfikowaliśmy każdy rodzaj gry, który aktualnie istnieje i podajemy przykłady gier z tych gatunków, więc możesz mieć pewność, że znajdziesz coś dla siebie.

 

Gry akcji:

Gry akcji, jako jeden z najbardziej popularnych obecnie gatunków, zapewniają mnóstwo zabawy dla tych, którzy niekoniecznie potrzebują świetnej historii w grze. Gry te angażują nasze funkcje motoryczne i mogą wymagać pewnej praktyki w zakresie koordynacji rąk i oczu. Choć gry akcji są zawarte w niemal każdym innym gatunku, zdecydowanie zasługują na swoją własną kategorię. Poniżej podaliśmy kilka przykładów gier akcji:

 

Street Fighter

Ta gra akcji będąca bijatyką była wciąż rozwijana w technologii 2D, co było absolutnym hitem swego czasu (i nadal jest). Dzieci (i dorośli też!) szaleli na punkcie tej gry, bez przerwy grając przez wiele godzin z przyjaciółmi lub SI (która była wystarczająco kłopotliwa). W dzisiejszych czasach istnieje wiele podobnych gier, tworzących swój własny, unikalny styl, jednakże jedno pozostaje takie samo – złożoność kombinacji ataków w tych grach jest czymś, o czym nikt nie zapomni.

 

Call of Duty

Strzelanki (FPS) są zdecydowanie czymś, co pomaga ludziom odreagować. Ich historia jest prawie tak długa, jak samo istnienie komputerów ( Pamiętacie Doom’a?). Call of Duty to tylko jedna z niewiarygodnie dużych ilości gier obecnie dostępnych na rynku. Dopasowują się one doskonale do opisu gier akcji – wymagają właściwej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ samo celowanie, choć może nie tak łatwe, jak w prawdziwym życiu, jest wciąż wystarczająco trudne.

 

Mario

Kto nie pamięta starej, dobrej gry Mario Bros. Ta gra doskonale opisuje czym są gry platformowe .

Idź w ->prawo-> a z pewnością dotrzesz do celu (uważając jednocześnie na szaloną ilość przeszkód i dziur)!

Platformówki były najbardziej popularne na urządzeniach Nintendo, ale obecnie są one łatwe do uruchomienia na komputerze. Kąt kamery jest zawsze taki sam, patrząc od boku postaci. Z najbardziej znanych gier platformowych obecnie warto wspomnieć o Limbo, pięknej grze opracowanej przez Playdead, wydanej w 2010 roku. Jeśli odpowiednio poszukasz, to możesz znaleźć wiele unikalnych gier platformowych, aby Twoje wieczory były pełne przyjemności.

 

Guitar Hero

Zanim zaczniesz, od razu odpowiemy, że można grać w GH na klawiaturze, ale jest po prostu mniej “prestiżowe”. Jeśli chcesz przekraczać granice swojego umysłu pod kątem czasu reakcji – Guitar Hero to zdecydowanie gra akcji, którą musisz absolutnie opanować.

Gry rytmiczne można uznać za jedne z najtrudniejszych gier, ponieważ trudność może być niemal nieskończenie zwiększana. Gatunek jest specyficzny, a co za tym idzie, nie jest dla każdego.

 

Dishonored 2

Ta gra fantasy zabierze Cię do świata, w którym podkradanie się jest najlepszą bronią w większości przypadków. Ta gra nie tylko sprawdza i poprawia umiejętności motoryczne, ale także ma świetną historię. Dla miłośników gier akcji, którzy lubią mieszankę szybkich produkcji w trybie stealth, jest to absolutny tytuł “must play”.

 

Przygodówki

Nie sądzę, że trzeba opisywać gry przygodowe, poza faktem, że ich główny nacisk położony jest na fabułę.

Bardzo często te gry wymagają zastanowienia się kilka razy zanim podejmiesz decyzję, która może zmienić cały przebieg gry. Dla tych, którzy cenią sobie przyjemność w koncentrowaniu swojego umysłu, granie w konkretne historie, rozwiązywanie zagadek itp. – to jest gatunek, który można wypróbować.

 

Syberia

Świetna gra dla tych, którzy potrzebują dobrej opowieści z ogromną ilością interakcji i zagadek. Syberia to jedna z gier, które mogą pochłonąć osobę na wiele godzin, czując się niemal jak w filmie interaktywnym (choć znacznie dłuższym niż typowy film).

 

Resident Evil

Kolejny tytuł znany przez prawie wszystkich. Gra zupełnie odbiega od filmu w kwestii swojego przesłania. Celem gry, która choć nie jest tak angażująca, jest wystraszenie gracza do granic możliwości. Na Resident Evil składa się wiele aspektów, które można powiązać z grami akcji.

Inne rodzaje gier przygodowych obejmują podgatunki takie jak “text adventures”, “graphic adventures” i powieści wizualne. Wszystkie z nich są zdecydowanie warte wypróbowania, pod warunkiem, że ktoś jest zainteresowany przygodówkami.

 

RPG (Role-Playing game)

Ten gatunek jest obecnie tak trudny do opisania jak odpowiedź na pytanie “czym jest życie?”

 

W ciągu wielu lat RPG ewoluowało tak bardzo, że nazwa tego gatunku może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistą rozgrywką.

Prostymi słowami – RPG jest gatunkiem, w którym gracz przejmuje kontrolę nad bohaterem, odgrywa jego rolę i po prostu decyduje o jego przeznaczeniu. Drugą niewątpliwie zawsze pojawiającą się cechą każdego RPG jest ulepszanie postaci, którą gramy, zazwyczaj poprzez specyficzne drzewo umiejętności, które umożliwia personalizację postaci. Jest to często również sparowane z dobrą fabułą i wieloma wątkami pobocznymi. Gry RPG przeznaczone dla jednego gracza są rodzajem gier, które zazwyczaj zajmują najdłużej, aby ukończyć główną treść fabuły (od 50 do 120 godzin, a nawet w niektórych przypadkach dużo dłużej). Poniżej pokażę przykład kilku najpopularniejszych gier RPG, które zostały wydane:

 

Wiedźmin 3

Andrzej Sapkowski. Legendarny pisarz, odpowiedzialny za stworzenie serii o Wiedźminie. Wraz ze wzrostem popularności tych książek, CD-Project Red stworzył gry, które opowiadają historię jednego z Wiedźminów o nazwie Geralt. Gra ma niesamowitą fabułę, pełna jest elementów akcji, walki, fantazji, posiada ogromny i piękny, otwarty świat, a nawet zdarzają się i romanse. Można to uznać za urzeczywistnienie fikcyjnego życia, czyli to o co chodzi w prawdziwych RPG’ach.

 

Baldur’s Gate

Ta gra, może wyglądać staro, ale nie znaczy to, że jest ona łatwa lub po prostu kiepska. Nic bardziej mylnego.

 

Baldur’s Gate nadal uważany jest za jeden z najlepszych tytułów RPG wszech czasów, który zdobył serca setek tysięcy graczy na całym świecie. Gra jest nie tylko bardzo długa, ale również trudna i angażuje gracza w wielką fabułę z elementami strategii.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, jest to gra zupełnie inna niż Wiedźmin czy inne podobne tytuły. Jeśli nie przejmujesz się starszą grafiką, to zdecydowanie jest gra, która nie pozwoli Ci zasnąć w nocy.

 

Dark Souls

Choć fabuła Dark Souls jest ograniczona, i niczym nie przypominania tej opowiedzianej w Wiedźminie, jest to gra o dużym znaczeniu w kwestii walki. Przestrzegamy jednak, że ta gra nie jest przeznaczona dla słabych ludzi, którzy mają tendencję do szybkiego poddawania się.

Jest w niej wiele elementów RPG-akcji, zarówno jak i możliwość ulepszenia postaci.

 

World of Warcraft

Oczywiście nie zapominaliśmy o (starym?) dobrym WoW’ie! World of Warcraft należy do gatunku MMORPG , w zasadzie jest to gra RPG, która pozwala na rozgrywkę wielu graczom jednocześnie. Setki tysięcy graczy w jednym świecie (na wielu serwerach) współpracuje ze sobą (lub grające przeciwko sobie), aby przeciwstawić się większemu złu – nie da się tego łatwiej opisać.

Tysiące godzin ciągłej przyjemności z gry, mnóstwo aktualizacji i kilka wydanych dodatków. Jest to gra której warto się przyjrzeć.

 

Minecraft

Wydany w 2011 roku Minecraft zainicjował skrajny boom różnych gier typu survival / sandbox. Choć grafika jest praktycznie nieistniejąca, nawet dzisiaj ludzie pragną grać w tę grę bez końca. Zasadniczo gra sandbox daje absolutną wolność w kategoriach, co można robić.

 

Chcesz być budowniczym? Budujesz.

 

Chcesz walczyć? Walczysz.

 

Prosta sprawa.

Zasadniczo jest to RPG z powodu faktu, że nie śledzisz fabuły, ale w przypadku Minecraft’a sam tworzysz historię.

 

Symulatory

Nazwy tego gatunku chyba nie musimy opisywać. Celem tych gier jest symulowanie konkretnego aspektu rzeczywistego świata. I możecie nam wierzyć na słowo, jeśli powiemy, że w kwestii symulatorów można znaleźć dosłownie wszystko! Począwszy od symulatorów życia, symulatorów pojazdów do symulacji budowy lub zarządzania. Poniżej znajduje się kilka takich symulatorów (a w jednego z nich z pewnością każdy z was grał chociaż raz).

 

The Sims

Bez względu na wiek, każdy może dobrze się bawić grając w Sims’y. Najlepszą rzeczą w tej grze jest to, że jest tyle do zrobienia.

Tak wielu twórców treści nagrywa filmiki z Sims’ów i każdy z nich jest tak wyjątkowy, że ktoś może chcieć obejrzeć je wszystkie. Sims’y pozwalają spełnić Twoje marzenia z lat dzieciństwa, albo też pozwalają wreszcie pokazywać twojemu sąsiadowi, jak bardzo go nienawidzisz.

Opisywanie tego co można w Sims’ach robić nie ma większego sensu, gdyż zajęłoby co najmniej kilka razy więcej miejsca niż ma sam ten artykuł. Jeśli z jakiegoś powodu jeszcze nie było Ci dane zagrać w Sims’y, to czas najwyższy spróbować!

 

Euro Truck Simulator 2

Tak, to takie proste. Wejdź do ciężarówki, zabierz ładunek i jedziesz do miejsca przeznaczenia. I tak w kółko.

W końcu będziesz mógł kupić własną ciężarówkę i odpicować ją tak bardzo, że będzie ona niczym królowa dróg. Może to brzmieć jak nuda, ale w rzeczywistości gra daje dużą dawkę rozrywki (z jakiegoś powodu).

 

Football Manager

W tej grze masz szansę wziąć odpowiedzialność za cały zespół piłkarski – ale nie z praktycznego punktu widzenia, ale z technicznego. Wybierz właściwe opcje dla poszczególnych graczy lub/i całego zespołu i zobacz jak sobie radzą podczas swojej kariery. Jeśli podejmujesz kiepskie decyzje, to nigdy Ci się nie powiedzie.

 

Gry strategiczne

Celem gier strategicznych jest zmuszanie gracza do podejmowania wielu decyzji mających długofalowe skutki.

Gry strategiczne pozwalają na obranie wielu taktyk, które pozwolą nam ukończyć grę. Aby zakończyć rozgrywkę, gracz musi wybrać, która taktyka jest najbardziej opłacalna w danej chwili. Najpopularniejszą (co prawda nie komputerową) grą strategiczną są szachy. Strategie komputerowe są nieco podobne. Istnieje wiele podkategorii tych gier, które łączą ten gatunek z innymi rodzajami gier. Oto kilka przykładów:

 

Stellaris

Ta strategiczna gra (z rodzaju 4X) opracowana przez firmę Paradox Interactive (jeden z najlepszych twórców gier strategicznych) dotyczy wszystkich czterech podstawowych aspektów tj. badanie przestrzeni kosmicznej, zarządzanie imperium, dyplomacja i wojna.

W zależności od wyborów możesz być dyplomatycznym opiekunem pokojowym, złym tyranem, naukowcem lub mieszanką wszystkiego. Trzeba jednak pamiętać, że każda czynność, którą wykonujesz, ma długoterminowe konsekwencje. Dokonywanie złego wyboru i stwierdzenie tego 15 godzin później może prowadzić do frustracji.

 

Starcraft

Gry RTS (strategie w czasie rzeczywistym) są innymi najbardziej popularnymi strategiami. Starcraft, który co prawda ma własną kampanię dla jednego gracza (która jest świetna tak w ogóle), jest najbardziej znana z multiplayerowego aspektu PVP. Wielu profesjonalnych graczy bierze udział w konkurencjach e-sportowych i walczy o nagrody pieniężne. W RTS-ach mamy mało czasu na podjęcie decyzji, co robić w danej sytuacji.

I choć jeden facet miałby lepszy pomysł na “pewną wygraną”, drugi wygrał już, bo był szybszy.

 

League of Legends

Gry typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), takie jak League of Legends, mają na celu ujawnić rywalizacyjną naturę człowieka.

Te gry strategiczne wymagają nie tylko wielkiego strategicznego umysłu, ale także szybkich dłoni i czujnego oka (podobnie zresztą jak w RTS’ach), ponieważ sama strategia nie wystarczy, aby wygrać grę. League of Legends (i inne podobne gry) bardzo często organizują mistrzostwa e-sportowe, gdzie można wygrać nagrody, niemal porównywalne z tymi, które są przyznawane w prawdziwym sporcie. League of Legends to także najczęściej oglądana treść e-sportowa w internecie.

 

Gry Tower Defence

Tower Defence (TD) są podobne w prawie każdym aspekcie.Obecnie trudno jest znaleźć jedyną w swoim rodzaju grę w tej podgrupie. Celem tych gier jest stworzenie i ulepszenie defensywnych “wież”, które mają chronić bazę przed falami najeźdźców, którzy są coraz trudniejsi do pokonania. Całkiem przyjemny pochłaniacz czasu, który jest dostępny wszędzie, ponieważ TD jest często dostępny na Androidzie lub iPhonach.

 

Hearthstone

Co można powiedzieć o karciankach strategicznych, to to, że są uzależniające, i że wszystko obraca się w okół rywalizacji, i że wymagają ogromnej ilości praktyki by nazwać siebie mistrzem.

Hearthstone jest jedną z wielu gier karcianych. Kolejnym dobrze znanym tytułem jest jest MTG (Magic the Gathering) lub najnowsza gra CD projekt Red – Gwent. Każda z nich jest gratką dla miłośników strategicznych gier karcianych Jeśli uważasz, że ten gatunek gier jest interesujący, zagraj w jedną z tych gier i zobacz jak daleko uda Ci się zajść. Hearthstone jest dostępny również na smartfony, więc jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której można zmarnować dodatkowe 10 minut – nie wahaj się i zagraj sobie meczyk lub dwa.

 

Gry sportowe

Każdy lubi dawkę gier sportowych. bez względu na to czy to piłka nożna, koszykówka czy wyścigi, każdy może coś dla siebie znaleźć. Nie ma wiele do powiedzenia na ich temat, z wyjątkiem tego, że ich celem jest symulowanie prawdziwego sportu. Co roku te gry są ulepszane, tworząc coraz to bardziej realistyczny obraz. Najważniejszymi aspektami tych gier jest fizyka, która sprawia, że te gry są tak realistyczne. Poniżej znajduje się kilka najbardziej znanych gier sportowych:

 

Fifa

W przeciwieństwie do Football Managera, w serii Fifa po prostu grasz swoim zespołem, aby uczynić go najlepszym na świecie. Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, a także lubisz gry, jest to tytuł, obok którego nie powinieneś przejść obojętnie.

 

DiRT Rally

Aktualnie mamy wiele wyścigówek na rynku. Wszyscy biją się w kategoriach, która ma najlepszą grafikę lub fizykę. Jeśli jesteś raczej fanem wyścigów ulicznych, zdecydowanie zachęcamy do pogrania w Need for Speed. Dobra alternatywa dla gier rajdowych.

NBA 2K17

Gry w koszykówkę są zdecydowanie szybsze, a dziś bardziej niż kiedykolwiek przypominają koszykówkę z prawdziwego zdarzenia. Każdy fan sportu na pewno chętnie by w to zagrał.

Podsumowanie

Jest wiele gier, w które można grać w wolnym czasie i się nimi cieszyć. Jeśli po prostu szukasz sposobu na odreagowanie stresu, zdecydowanie polecamy strzelanki. Kiedy fabuła jest czymś, czego szukasz to wypróbuj gry przygodowe lub grę RPG. Jeśli szukasz czegoś po pochłonie znacznie więcej czasu to wypróbuj MMORPG – te gry mogą Cię pochłaniać przez tysiące godzin – co więcej możesz spotkać się z nowymi ludźmi i bawić się nimi, a jak wiemy, często lepiej bawić się z innymi. Dla niektórych znowu poczucie nostalgii z gier jest najlepsze. Platformówki z pewnością mogą w tym pomóc. Wierzymy, że nawet ludzie, którzy twierdzą, że nie lubią gier w ogóle, na pewno znajdą tytuł, który uznaliby za przyjemny.

 

Coś przegapiliśmy? A jaka jest Twoja ulubiona gra? Pamiętaj, aby opublikować zostawić komentarz pod wpisem! No i zawsze pamiętaj, aby nagrywać wszystko za pomocą naszego programu do nagrywania gier Action!

 

 

Author: Mirillis Team

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *