Wszystko co musisz wiedzieć o YouTube Analytics

January 11, 2018 Category: , , , Leave your thoughts

YouTube Analytics to potężne narzędzie dostępne bezpłatnie dla każdego twórcy contentu, które może pośrednio pomóc w rozbudowie kanału do znacznego rozmiaru (lub też uratować kanał, jeśli straci na popularności). Osoby z umiejętnościami analitycznymi mogą z łatwością znaleźć powód, dla którego filmy nie mają więcej wyświetleń niż oczekiwano lub dlaczego kanał przestał się powiększać.

Co możesz znaleźć w YouTube Analytics?

Statystyki takie jak subskrybenci, subskrybenci z ubiegiem czasu, subskrybenci przypadający na poszczególny film, ogólny czas oglądania, określony czas oglądania filmu, uzyskane przychody i wiele więcej mogą być wyświetlane w YouTube Analytics

Aby dowiedzieć się więcej o użyteczności tego wspaniałego narzędzia zostań na dłużej.

Dostęp do YouTube analytics

Aby wyświetlić podstawowe okno swoich statystyk, po prostu zaloguj się na swoje konto, kliknij Studio twórców i wyszukaj kartę Analytics po lewej stronie ekranu.

Podstawowe informacje

overview tab in youtube analytics screenEkran przeglądu nowej odsłony YouTube Analytics zawiera takie informacje, jak wyświetlenia w czasie rzeczywistym, subskrybenci, zmiana subskrybentów, wyświetlenia ogólne, najlepsze filmy, wyświetlenia w czasie rzeczywistym dla najnowszych filmów, średni czas oglądania i czas oglądania ogółem. Możesz ustawić inny okres czas, który Cię najbardziej interesuje.

 

Co wynika z tych statystyk?

Chociaż statystyki te są bardzo proste, z pewnością pozwalają wyciągnąć kilka wniosków dotyczących Twojego kanału. Oto kilka pomysłów:

 

  1. Ile masz subskrybentów w porównaniu do wyświetleń?

Sytuacja 1: znacznie więcej subskrybentów niż wyświetleń – możesz rozważyć zmianę treści na swoim kanale. Sprawdź, które filmy przyniosły Ci najwięcej subskrybentów i spróbuj omówić temat, który jest w nich uwzględniony – ponieważ jest to temat, który najbardziej podobał się ludziom, więc subskrybowali twój kanał zaraz po obejrzeniu filmu.

Sytuacja 2: O wiele więcej wyświetleń niż subskrybentów – choć możesz powiedzieć, że Twój kanał rzeczywiście dobrze prezentuje się w wyszukiwarce filmów w YouTube, a treść jest przyjemna dla innych, wciąż musisz zadbać o to, by utrzymać ludzi na swoim kanale. Postaraj się zachęcić ludzi do “zasubskrybowania i włączenia powiadomień, aby nigdy nie przegapić nowego filmu”.

 

  1. Które filmy są najczęściej wyświetlane i mają najdłuższy czas oglądania?

Sytuacja 1: Wiele wyświetleń, krótki czas oglądania – może to oznaczać, że Twoje filmy są zbyt długie, a konkretny moment w filmie nie jest wystarczająco interesujący. Czy wiesz, że tylko 4 sekundy “kiepskiej” treści zniechęcają nowego widza do dalszego oglądania wideo?

Sytuacja 2: Mnóstwo wyświetleń i prawie pełny czas oglądania – choć wydaje się, że jest to sytuacja niemożliwa do osiągnięcia, to jednak czasami tak się zdarza. Nie oznacza to jednak, że Twój kanał jest już doskonały. Czy chcesz, aby Twój kanał się rozwijał, czy może zaspokoić 100% obecnych subskrybentów? Zastanów się nad robieniem nieco dłuższych filmików (około 60 sekund co kilka filmów) i sprawdź, czy zwiększa się czas oglądania i wzrost liczby subskrybentów.

Karta Discovery

discovery tab in youtube analyticsDruga karta w nowym YouTube analytics (obecnie w fazie BETA) pozwala zobaczyć, jak ludzie znajdują (odkrywają) Twoje filmy (nie dotyczy subskrybentów).

Tutaj znajdziesz kilka wykresów, takich jak źródła ruchu, które pozwalają sprawdzić, skąd przychodzą odbiorcy na Twój kanał, (czy przychodzą z wyszukiwarki Google lub Yahoo itp., Czy też z wyszukiwarki YouTube), Najliczniejsze źródła wizyt zewnętrznych, który zasadniczo rozszerza typy źródeł wizyt. Inne wykresy widoczne na karcie Discovery to: Najpopularniejsze hasła w wyszukiwarce YouTube, Najlepsze filmy sugerujące Twoją zawartość i Najlepsze playlisty odtwarzające Twoje treści.

Zastanawiasz się, które statystyki są dla Ciebie szczególnie przydatne? Pozwól mi podać kilka przykładów jeszcze raz:

  1. Masz kanał z samouczkami i przewodnikami lub po prostu masz problem z rozwiązywaniem problemów na swoim kanale YouTube. W takim przypadku możesz chcieć kierować się wysokimi typami źródeł zewnętrznych, szczególnie z wyszukiwarki Google. Obecnie Google zaczyna faworyzować odpowiedzi na pytania w formie filmów zamiast zwykłego tekstu, dlatego obecnie można znaleźć filmy na pierwszej pozycji wyszukiwarki Google. W przeciwnym razie ludzie przeszukują odpowiedzi za pomocą zakładki “filmy” w Google.
  2. Wysłałeś film i zatytułowałeś go w sposób, który wydaje ci się bardzo trafny. Sprawdzając wyszukiwane hasła w YouTube, możesz sprawdzić, czy Twój film jest wyszukiwany we właściwy sposób. Bardzo często ludzie nadają swoim filmom niepoprawny, wprowadzający w błąd tytuł “clickbait”, z powodu którego wideo nie jest wystarczająco długo oglądane (np. Nie jest na temacie i / lub nie udziela odpowiedzi na zadane pytanie).

Karta Odbiorcy

audience tabs in youtube analyticsTrzecia zakładka w YouTube Analytics (Odbiorcy) pozwoli Ci zobaczyć informacje o twoich widzach. Może być ona szczególnie użyteczna, jeśli chcesz zobaczyć, kto najczęściej ogląda Twoje filmy. Dzięki określonej grupie odbiorców możesz dostosować swoje filmy tak, aby pasowały do tej grupy odbiorców. W zakładce Odbiorcy możesz wyszukiwać informacje takie jak płeć, wiek, najlepsze kraje i najlepsze języki napisów / CC. Oto pomysł na to, jak Analytics może Ci pomóc:

  •        Masz kanał do gier i widzisz, że większość Twoich widzów nie jest pełnoletnia.Możesz rozważyć trzymanie swojego języka za zębami podczas nagrywania filmów, zwłaszcza gdy Twoja publiczność składa się z młodszych widzów. Jeśli większość Twoich wyświetleń pochodzi z jednego kraju (nawet jeśli mówisz po angielsku, ale sam nie mówisz po angielsku), możesz całkowicie przełączyć się na kanał mono-językowy. Albo, wręcz przeciwnie, widząc te statystyki i zdając sobie sprawę, że dla Ciebie osobiście tak wielu ludzi z innych krajów ogląda Twoje treści, możesz spróbować rozszerzyć swój kanał na różne sposoby.

Karta Zawartości interaktywnej

interactive content in youtube analyticsNa karcie treści interaktywnych możesz sprawdzić, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z klikalnymi elementami w Twoim wideo, takimi jak elementy na ekranie końcowym, które przekierowują do starszych (lub innych losowych) filmów. Dodatkowo ta karta zawiera statystyki dla najlepszych kart, kliknięć dla każdego pojawienia się karty, wyświetlanych kliknięć na jedną kartę, współczynnika kliknięcia elementu ekranu końcowego, najlepszych filmów według ekranu końcowego. Są to statystyki pomocnicze, które mogą się przydać, jeśli chcesz sprawdzić, jak skutecznie możesz utrzymać ludzi na swoim kanale (zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie subskrybują Twojego kanału)

Karta Playlist

playlist tab in youtube analyticsW zakładce Playlisty można znaleźć następujące zakładki: Liczba wyświetleń list odtwarzania, Najlepsze listy odtwarzania, Widoki wideo na listach odtwarzania, Średni czas na liście odtwarzania.

W przypadku niektórych kanałów statystyki te są szczególnie przydatne. Osoby prowadzące kanały muzyczne tworzą wiele list odtwarzania z różnymi rodzajami muzyki – dzięki tym statystykom można sprawdzić, która playlista i rodzaj muzyki jest słuchany najczęściej – osoby te zainwestować w ten sposób więcej czasu i wysiłku, aby ulepszyć tę playlistę dzięki lepszej muzyce.

To wszystko co YouTube Analytics zapewnia swoim użytkownikom. Nie można zliczyć możliwej ilości informacji, które można wywnioskować z użytkowania tego narzędzia. Porównanie różnych wykresów może prowadzić do najróżniejszych wniosków. Musisz sam zdecydować, które statystyki są dla ciebie najważniejsze, a następnie zastanów się, “jak poprawić tę sytuację”, Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny.

Sprawdź też nasz przewodnik, jak zostać YouTuberem (LINK)

Author: Mirillis Team

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *